Primelase Excellence to laser diodowy o bardzo wysokiej mocy, aż do 4800W. To jeden z najskuteczniejszych laserów do depilacji laserowej dostępnej na świecie. Walka z usuwaniem zbędnego owłosienia nigdy nie była tak łatwa.
RABAT NA EPILACJA LASEROWA
Walka z cellulitem i wyszczuplanie sylwetki
Cellulit (lipodystrofia), czyli obrzękowo - włókniste zwyrodnienie tkanki łącznej jest zmorą większości kobiet XXI wieku. Statystyki pokazują, że cellulit dotyka około 80, a nawet 90% kobiet w pewnym momencie ich życia.
Cellulit objawia się pofałdowaniem skóry i pojawieniem się w tkance podskórnej nieregularnych zgrubień i guzków, które czasami dają dolegliwości bólowe. W przypadłości tej w tkance podskórnej dochodzi do zaburzenia (zachwiania) proporcji pomiędzy tkanką łączną, a tkanką tłuszczową. W przypadku cellulitu obserwuje się nadmierne odkładanie wody, produktów metabolizmu, a przede wszystkim tkanki tłuszczowej, która rozkłada się nierównomiernie, a skóra w miejscu jej nagromadzenia staje się gąbczasta, o nierównomiernych zgrubieniach i guzkach, przypominająca powierzchnię pomarańczy (stąd określenie "skórka pomarańczowa"). Podczas przemieszczania się i rozrostu adipocytów obserwuje się uszkodzenie i odkształcenie włókien kolagenowych i elastyny (skóra traci przez to są elastyczność i jędrność), a także powstawanie obrzęków (obrzęki powstają na skutek ucisku adipocytów na naczynia krwionośne i limfatyczne, co zaburza krążenie krwi i limfy).
Jak powstaje cellulit?
Cellulit oczywiście nie pojawia się z dnia na dzień, tylko rozwija się etapami - istotą tego procesu jest przerost komórek tłuszczowych (adypocytów), czego przyczyną jest przewaga gromadzenia tłuszczu (syntezą kwasów tłuszczowych) nad ich rozkładem (lipolizą). Tak naprawdę cellulit, który widzimy już jako nierówności na skórze (wewnątrz tzn. w tkance podskórnej i skórze właściwej), jest dość mocno zaawansowanym procesem. Powstanie cellulitu przedstawię więc w etapach jakie zachodzą w skórze (jej budowie i funkcjonowaniu):
- zastój w naczyniach krwionośnych i chłonnych;
- rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń powoduje, że pomiędzy komórkami tłuszczowymi zaczyna gromadzić się płyn (obrzęk);
- obrzęk i upośledzone mikrokrążenie powodują niekorzystne zmiany w metabolizmie adipocytów;
- rozrost adipocytów (na skutek gromadzenia tłuszczu, produktów metabolizmu i wody) powoduje ucisk na naczynia krwionośne, które powodują słabe odżywienie i dotlenienie skóry. Podczas rozrostu i przesuwania się adipocytów uszkodzeniu i odkształceniu ulegają też włókna tkanki łącznej - włókna kolagenu zostają rozfragmentowane, ulegają przerostowi i fibersklerozie (zwłóknieniu i twardnieniu). Skóra traci swą elastyczność i odporność na rozciąganie, a stwardniałe włókna uciskając na włókna nerwowe mogą wywoływać ból (mikroguzki wyczuwane w skórze to komórki tłuszczowe otoczone stwardniałymi, przerośniętymi włóknami kolagenu, z upływem czasu mogą się łączyć tworząc makroguzki).
Cellulit - przyczyny powstawania cellulitu :
Czynniki hormonalne:
- nadmiar estrogenów
Czynniki genetyczne: - grubość
- typ budowy ciała
- skłonność do występowania niewydolności żylnej
Czynniki środowiskowe:
- zła dieta - nadmiar tłuszczów, węglowodanów i soli w diecie;
- odwodnienie organizmu;
- siedząca lub stojąca praca
- używki - alkohol i papierosy
- noszenie obcisłych ubrań i bielizny;
- noszenie butów na wysokim obcasie
Rodzaje (typy) cellulitu :
Cellulit twardy
Postać twarda cellulitu występuje u nastolatek i młodych, wysportowanych, regularnie ćwiczących kobiet oraz u kobiet po zakończeniu kariery sportowej, a także tancerzy i tancerek. W przypadku tego typu cellulitu tkanka jest jędrna, zwarta, nie zmienia się ze zmianą pozycji ciała (w dotyku czujemy, że warstwy powierzchowne ściśle przylegają do tych umieszczonych głębiej). Cellulit nie jest widoczny podczas stania czy leżenia, a jedynie przy uszczypnięciu fałdu skóry (w dotyku wyczuwamy nierówności i guzki - tkanka tłuszczowa jest jakby uwięziona pomiędzy włóknami mięśniowymi). Skóra jest też bardziej podatna na stłuczenia. Tej postaci cellulitu często towarzyszą też rozstępy. Po około 40 r. życia nieleczony cellulit twardy może zmienić się w cellulit wiotki.
Cellulit miękki (postać wiotka)
Jest to postać cellulitu występująca u kobiet mało aktywnych fizycznie lub tych, które gwałtownie straciły na wadze. Cellulit miękki jest związany ze słabym napięciem i wiotkością mięśni. Skóra przybiera wygląd materacowy (widoczne gołym okiem zagłębienia i uwypuklenia). Zmiany na skórze są widoczne wraz ze zmianami pozycji ciała, a po ujęciu skóry w fałd wyraźnie wyczuwalne są grudki i guzki. Przy tym rodzaju cellulitu mogą występować też zaburzenia krążenia tj. żylaki czy teleangiektazje. Ten typ cellulitu jest często związany z zaburzeniami hormonalnymi (np. w ciąży, po ciąży, w okresie menopauzy lub po menopauzie).
Postać mieszana cellulitu
Jest to rodzaj cellulitu spotykany najczęściej. W różnych miejscach ciała u tej samej osoby obserwujemy różne postacie cellulitu (w jednej okolicy może być to cellulit twardy, w innej wiotki).
Cellulit lipidowy
Zastoje w naczyniach żylnych i limfatycznych powodują zaleganie metabolitów. W adipocytach z dostarczonych cukrów i kwasów tłuszczowych powstają trójglicerydy. Adipocyty powiększają swe rozmiary poprzez gromadzenie substancji, które w normalnych warunkach powinny zostać usunięte. Komórki tłuszczowe mogą powiększać się kilkukrotnie (w skrajnych przypadkach nawet 60 razy) i układają się w grupy (wyglądem przypominają kiść winogron). Adipocyty odkształcają włókna kolagenu i elastyny oraz uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne. W wyniku tego dochodzi do zmian w strukturze skóry, które są widoczne w postaci nierówności na skórze.
Cellulit wodny
U kobiet od okresu dojrzewania w każdym kolejnym miesiącu pewna ilość wody i tłuszczu jest odkładana jako rezerwa na wypadek ewentualnej ciąży i okresu karmienia. Obserwujemy wtedy przesunięcie wody i tłuszczu w kierunku zewnętrznych warstw skory. Normalnie (prawidłowo) nadwyżka ta pod koniec cyklu powinna zostać usunięta. Jeśli natomiast wystąpią zaburzenia cyklu hormonalnego, to stwarza to sprzyjające warunki do rozwoju cellulitu.